bidel
22 بهمن 1401 - 12:53

وزیر کشور: ایران در رتبه نخست توسعه انسانی بالا قرار دارد/قبل از انقلاب 49 درصد مردم زیر خط فقر بودند

وزیر کشور گفت: وضعیت کشورها در حوزه بهداشت، آموزش و درآمد را با شاخص توسعه انسانی می‌سنجند که بر اساس اعلام سازمان‌های جهانی، ایران در رتبه نخست توسعه انسانی بالا قرار دارد و در آستانه رسیدن به توسعه انسانی خیلی بالا است.

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، احمد وحیدی امروز در مراسم 22 بهمن‌ماه شهر مقدس قم، طی سخنانی اظهار کرد: 22 بهمن بزرگ یکبار دیگر فرا رسید و ملت بزرگ ایران در پاسخ به ندای الهی امام به میدان آمدند تا بار دیگر میثاق، عهد و پیمان خود را با شهدا و ارزش‌های الهی  تجدید کنند.

وی با بیان اینکه ملت ایران تا جان در بدن دارد از انقلاب دست نخواهد کشید، عنوان کرد: انقلاب اسلامی در جهان خط دومی را ترسیم کرد و ایران را از ذلت به عزت رساند؛ در دوران پهلوی فاسد، انتخاب مسئولان هم باید با اجازه استکبار جهانی صورت می‌گرفت اما امروز ما مقابل جنایت‌های آمریکا در کشورهای همسایه ایستاده‌ایم.

وزیر کشور از بی‌سوادی درصد قابل توجهی از مردم ایران قبل از انقلاب یاد و خاطرنشان کرد: ما بعد از انقلاب مجبور شدیم که نهضت سوادآموزی را راه بیاندازیم تا بتوانیم مشکلات گذشته را رفع کنیم؛ قبل از انقلاب درباری را درست کرده بودند که همه فسادها را در آن مشاهده می‌کردیم، در آن دوران در عرصه علمی جایگاهی نداشتیم و در همه عرصه‌ها به خارج وابسته بودیم.

وی خاطرنشان کرد: 49 درصد مردم ایران در دوران شاهنشاهی زیر خط فقر بودند درحالی‌که در آن دوران بشکه‌های نفت به خوبی به فروش می‌رفت و کشور با مشکل فروش نفت روبرو نبود.

 

وحیدی با تاکید بر اینکه امروز کشور ما در همه شاخص‌های جهانی در نقطه بالا و مطلوبی قرار دارد، عنوان کرد: وضعیت کشورها در حوزه بهداشت، آموزش و درآمد را با شاخص توسعه انسانی می‌سنجند که بر اساس اعلام سازمان‌های جهانی ایران در رتبه نخست توسعه انسانی بالا قرار دارد و در آستانه رسیدن به توسعه انسانی خیلی بالا است. 

این خبر درحال تکمیل است.

پایان پیام/78023

 

منبع: فارس
شناسه خبر: 1032999